Malzemeler
Hamuru için;
125 gram tereyağ,
1 su bardağı su,
1 su bardağı un,
4 adet yumurta

Kreması için;
2,5 su bardağı süt,
1,5 çay bardağı toz şeker,
3 tepeleme yemek kaşığı un,
1 adet yumurta,
1 paket KENTON ŞEKERLİ VANİLİN
1 paket KENTON SADE KREMŞANTİ
Üzeri için;
Pudra şekeri
Yapılışı
Öncelikle Hamurunu hazırlamak için; 125 gram tereyağı bir tencerede1 su bardağı su ile kaynatılır. 1 su bardağı un ilave edilir ve 2 – 3 dakika hızlıca karıştırılarak pişirilir. Ocaktan alınan hamur, 10 – 15 dakika kadar soğuması için beklenir. 4 adet yumurta birer birer ilave edilerek hamura karıştırarak yedirilir.Ekler hamuru 10 dakika dinlendirilir.
Hamurun bir kısmı bir buzdolaı poşetine koyulur ucu kesilen poşetten yağlı kağıt üzerine S şeklinde sıkılır. Kuğuların boynunu oluşturacak bu kısım kızarana kadar 180 derecede ısıtılmış fırında pişirilir. Daha sonra temiz yağlı kağıt serilmiş fırın tepsiisne bir kaşıkla kuğuların gövdesi için ceviz büyüklüğünde parçalar konulur ve 170 dereceli fırında yine kızarana kadar pişirilir ve fırından soğuyana kadar çıkarılmaz.Yaklşık 40 dakika.
Bu sırada krema hazırlanır. Tencereye 2,5 su bardağı süt, 1,5 çay bardağı toz şeker, 3 tepeleme yemek kaşığı un ve 1 yumurta eklenir ve ocağa alınır. Kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirilir. 1 paket KENTON ŞEKERLİ VANİLİN ilave edilerek karıştırılır ve ocaktan alınır.Biraz ılıyınca 1 paket KENTON SADE KREMŞANTİ toz halinde eklenir ve mikserle 5 dk çırpılır.
Pişen ekler hamurları bıçakla ortadan ikiye dikkatlice kesilir. 1 parçanın üzerine 1 yemek kaşığı kadar krema konur ve 2. parça ikiye kesilir. Kuğunun boyun kısmı kremanın üstüne konarak, ikiye kesilen parçalar yanlara kanatları oluşturacak şekilde konarak kuğuya son şekli verilir. Üzerilerine pudra şekeri serpilen kuğular servis yapılır.

Kategori: Kek Pasta Kurabiye, Sizden Gelenler