MALZEME LİSTESİ:
4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
2 çorba k. tereyağı
1 çay b. toz şeker
1 fiske tuz
aldığı kadar su
KREMASI İÇİN:
2,5 su b. süt
1 çay b. toz şeker
2 çorba k. un
1 çorba k. Kenton nişasta
1 pk. Kenton vanilya
2 çorba k. labne
İÇ HARCI İÇİN:
şeftali
ÜZERİ İÇİN:
pudra şekeri
HAZIRLANIŞI:
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine, tuz ve şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine de yumurtayı kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığındaki tereyağını ilave ediyoruz.

Ortaya az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadaki sıvılar iyice karışınca kenarlardan azar azar un alıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Soğuyunca içi
ne iki kaşık labneyi ilave ediyoruz ve çırpıyoruz.

Hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıp yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine yuvarladığımız bezeleri diziyoruz. Üzerine hafif bastırıyoruz. Streç filmle üzerini kapatıyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurların üzerindeki streç filmi kaldırarak önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Labneyle karıştırdığımız kremayı krem şanti torbasına dolduruyoruz ve buzdolabına koyuyoruz. Alman pastası ekmeklerini soğumaya bırakıyoruz. Şeftalileri soyuyoruz ve dilimliyoruz. Ekmeklerin ağız kısmından kesiyoruz ve aralarına krema sıkıyoruz. Şeftalileri kremanın üstüne koyuyoruz. Pastaların üzerine pudra şekeri eleyerek servis ediyoruz.

Etiket: Oktay Usta